Sunday, May 24, 2009

Mapa v 0.1 | Map | Karta


Pokaż Öland na większej mapie

Absolutny początek tworzenia mapy. Będzie z nią znacznie więcej pracy niż przypuszczałem. Zdecydowanie jednak całość ma być głównie planem wyjściowym, w rzeczywistości będziemy dowolnie omijać, skręcać i zmieniać aby było ciekawiej.

Doradzano mi, żeby jednak na sam Öland dotrzeć autobusem bezpośrednio z Karlskrony już dla zaoszczędzenia czasu i sił. Może w jedną stronę zrobimy taki manewr w zależoności od tego jak całość rozłoży się w czasie. Tak czy inaczej wyjazd i powrót do Karlskrony będzie dwoma różnymi trasami:) Postaramy się dojechać rowerami bo trasa jest bardzo ciekawa ale jak widzę, może jednak zabrać niecały dzień - sporo. Wiadomo, że w Karlskronie trzeba skoczyć do muzeum morskiego, wiadomo, że trzeba się przejechać szkierami połączonymi Boholmsvägen na południu Kalmaru, rynek i zamek też warto... ciężko będzie z tego zrezygnować oprócz samej wyspy więc docelowo zaznaczyłem ale czy na 100%?

Od lat wjazd na wyspę rowerami po moście jest zakazany. Przy większym wietrze niewolno przejeżdżać ciężarówkami, kemperami, nawet przyczepki są zakazane - troszkę ponad 6 km most ma w najwyższym punkcie 36 m, ekspozycja na boczny wiatr jest wiec nie mała. Odcinek z Kalmaru do pierwszego przystanku na wyspie trzeba pokonac autobusem, który zabierze też rower. Od tej pory zaczyna się okrążanie począwszy od najbardziej mi znanych terenów czyli Färjestaden, Skogsby i koniecznie Mörbylånga z Kastlösa. Kierunek będzie utrzymany więc szykuje się, podróż przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Nie zupełnie chcę trzymać się linii brzegowej (w tym celu mam nadzieję będzie zupełnie osobna wyprawa:)

Wiadomo, oprócz odwiedzania starych i znanych miejsc wyspa ma być rozgryziona tym razem całkowicie. W najszerszym miejscu ma 16 km więc środkowo-południową część trzeba jechać troszkę zygzakiem - zwłaszcza, że Stora Alvaret tak sobie zostawić w środku nie wolno;) 

Widzę, że jeśli nie zabiorę się za pisanie równocześnie przynajmniej po angielsku to będzie cieżko później z tłumaczeniem wstecz:/

1 comment:

  1. nie będzie miejsca, którego nie zdobędziemy Maćku! :D

    ReplyDelete